A szigeti várban létrejött szabadtéri produkció eredményét talán legjobban példázza, hogy a bama.hu
2009 év végén indított szavazásán az év legkiemelkedőbb kulturális eseményének választották a nézők. Külön megtiszteltetés számunkra, hogy 2023-ban előadásunk, mint nemzeti értékünk, felvételre került KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG kategóriában a SZIGETVÁRI TELEPÜLÉS ÉRTÉKTÁRÁBA. Tudomásunk szerint színházi produkció nem büszkélkedhet ilyen elismeréssel. Tizenhatodik szezonját éli az előadás. Óriási sikerrel, határon innen és túl. Mi lehet a titka? Hiszen mindenki úgy ül be a nézőtérre, hogy tudja, „vesztettünk”. Zrínyi és megmaradt 300 vitéze 1566 szeptember 7.- én, hősi halált halt Szigetváron. Lehet ebből a tragikus eseményből lélekemelő színházi sikert létrehozni? Ez a tizenhat szezon a tanú rá; Lehet. A szereposztás, a zenék, a szövegek, elvarázsolnak, s még nem volt olyan előadás, ahol a nézők, ne álló vastapssal jutalmazták volna meg az alkotókat, akik Szigetváron, eredeti helyszínen, méterre azon a helyen játsszák el a történetet, ahol Zrínyi és vitézei életüket adták azért, hogy Európa templomainak tornyán még mindig kereszt van és nem félhold. Ez a Tizenhatodik szezon.
1566. Szeptember 7. Véget ér Szigetvár ostroma. Mindössze három várvédő marad életben. Köztük Cserenkó, / Csengeri Attila / Bot Gábor /, aki később megírta a szigetvári ostrom hiteles történetét. Bár néhány dologról úgy tűnik, inkább hallgatott. Például arról, mi lett azokkal az asszonyokkal, akiket
Zrínyi Miklós /Sasvári Sándor/ már nem tudott csáktornyai birtokára menekíteni, s akik mégsem kerültek az ellenség kezébe...? …vagy miért változtatott a szultán eredeti szándékán, s fordította Eger felé nyomuló haderejét Szigetvárnak…? …vagy miért állt egy török janicsár, Lahib /Bot Gábor/ a biztos győztesek oldaláról a halálba induló magyarok mellé…? Elindul egy nyomázás. A török nagyvezír, Mehmed, / Beleznay Endre / s tőle függetlenül az osztrák fővezér, Salm, / Besenczi Árpád /megpróbálja kideríteni, Zrínyi hősi helytállásának mi lehetett a mozgatórugója? Az ostrom ideje alatt játszódó cselekmény egymás mellé rakott momentumai végül felvetik a kérdést: lehet, hogy a világtörténelem legnagyszabásúbb politikai gyilkosságának vagyunk tanúi?