A 40 perces kültéri foglalkozás során lesz játék, mese, beszélgetés, és a sok izgalmas dolog között megtudhatjuk, hogy hogyan alakult ki a képeslap mai formája, milyenek voltak az első karácsonyfadíszek, honnan ered a „szalonczukkedli” elnevezés, valóban magyar szokás-e a karácsonyfa szaloncukorral díszítése, miért nem lehetnek üresek a polcok újévkor, ahogy azt is, hogy mi a különbség a szánkó és a fakutya között.
A tárlatvezetés után 10 perces sétával érkezünk a beltéri alkotótevékenység helyszínére, ahol különleges módszerekkel elkészíthetjük saját békebeli vagy pop up képeslapunkat, valamint papír karácsonyfadíszünket, továbbá élőképek megformálásával gondoljuk újra és játsszuk el a kiállítás egy-egy képeslapjának jeleneteit.
Az alkotásokat a családok hazavihetik, mindenki számára egy képeslap vagy karácsonyfadísz elkészítésére biztosítunk lehetőséget.
Indulási pont és a tárlatvezetés helyszíne: 1014 Budapest, Csikós-udvar, Csikós szobor. Gyülekezés 12:20-tól.
Érkezési pont és az alkotó tevékenység helyszíne: YBL6 Művészeti Tér, 1013 Budapest, Ybl Miklós tér 6.
Ajánlott korosztály: 7-12 évesek
Jegyár: gyerekeknek: 1500 Ft/fő, egy gyerekhez egy kísérőjegy ingyenes, kérjük egy gyereket legfeljebb egy felnőtt kísérjen.
Egykor az üdvözletek és jókívánságok sorában különleges helyen álltak sajátos megjelenési formáikkal, szimbólumrendszerükkel a téli hónapokban postára adott képes levelezőlapok. Ebben az időszakban forgalmuk is jócskán megnőtt, hiszen a feladók távol lévő szeretteikkel is osztozni kívántak az ünnepek és a szünidő örömeiben. Ezekből a képeslapokból adunk most ízelítőt, közben pedig bepillantást nyújtunk a műfaj kialakulásába is.
A Várkapitányság és a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum közös kiállítása abba az időbe repít vissza, amikor a posta és a képes levelezőlap közel olyan népszerű üzenetközvetítő volt, mint ma a mobiltelefon és az online felületek.
Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből
Szabadtéri kiállítás a Budavári Palotanegyed Csikós udvarában
2024. november 29-től 2025. február közepéig
Kurátorok: Jenei Gabriella, Veress Kinga