
Kulturinfo Jegyiroda |
1161 Budapest, Rákosi út 110. | Telefon: +36 1 402 00 63 | Mobil:+36 70 940 1677 |
Varnus Xaver korunk egyik legismertebb orgonaművésze.
Előadók:
Szövegíró és mesélő: Turcsányi Ildikó
Vezényel: Guido Mancusi
Virtuozitás, magasságok, karikatúrák és mitológia a BFZ régizenei koncertjén. Az együttes élén ismét a barokk zene brit specialistája, Jonathan Cohen áll, a korabeli gesztika ezúttal is Sigrid T’Hooft szakértő irányításával készül.
Ha csak egy koncertre jön valaki az évben, akkor ez lesz az!
Harminc évnyi zenei utazás, ünnep, összefoglalás és egyben programismertetés a következő harminc évre - ez a Danubia Zenekar születésnapi koncertje.
A Szent István Bazilika műemlék Angster-orgonája kizárólag a pénteki esti orgonakoncerteken szólal meg. A változatos program gazdag zenei éléményeket kínál, a hangversenyek előadói Liszt-díjas, Érdemes Művész és Junior Príma-díjas orgonaművészek, illetve elismert operaénekesek és hangszeres művészek, akiknek a közreműködése garantálja az előadások magas színvonalát.
Koncertszerű előadás latin nyelven, magyar és angol felirattal
Liszt h-moll szonátája nem csupán a szerző egyik főműve, de az egész romantikus zeneirodalom előremutató csúcspontja. Nem véletlen, hogy Weiner Leó zenekarra is átültette ezt a félórás kinyilatkoztatást, amelyben Liszt egyik kedvenc alapanyaga, a Faust-történet nyert csodálatos zenei feldolgozást. Zenekari koncerteken ennek ellenére nagy ritkaságnak számít, hasonlóan Brahms szívfacsaró gyászzenéjéhez, amit kedves barátja emlékére szerzett, és amely mellett Stravinsky ujjongó, dicsőítő Zsoltárszimfóniája fényes, tüzes napként emelkedik fel.
Rameau tragédiájában minden megtalálható, ami egy ötfelvonásos barokk opera cselekményét fordulatossá teheti: titok, csábítás, álcázás, szerelem, elvarázsolt nyíl, jóslat, bosszú, vihar, földrengés, öngyilkossági kísérlet, deus ex machina – és végül a boldog befejezés.
Hangversenyünk mindegyik műsorszáma a szerelemről szól. Wagner műve ifjú feleségének szánt nászajándék; Rómeó és Júlia története, mely több zeneművet is ihletett, a szerelmesek halálával végződő tragédia; Richard Strauss csodálatos dalciklusa egy boldog házasságban végigélt élettől búcsúzik.
Liszt, Bartók, cimbalom, zongora és pantomim az Európai Hidakon.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar hagyományosan egy nappal Bartók Béla halálának évfordulója előtt tartja évadnyitó hangversenyét, így tisztelegve a „tiszta forrás” zeneszerzőjének munkássága előtt.
Micsoda? Hogy operába, én?? Na neeem. Üljek a szűk nyikorgós széken tízezerért öt órán keresztül, várva, hogy a kövér nő végre tényleg meghaljon, de addig is még énekel vagy fél órán keresztül? Nem, ez nem nekem való, kösz. Inkább az X-faktor, azokon legalább lehet röhögni. Mondjuk, ezen is.
A Zenegyűlölő visszatér, és ezúttal az operába (nem) látogat el. Miért van ez a nagy hájp e körül az egész körül? Valószerűtlen, erőltetett történetek, ósdi díszletek, érthetetlenül éneklő korpulens dívák – miért jó egyáltalán operát hallgatni? Ennek ered nyomába ezúttal újabb szimfonikus zenei stand up estjén Janklovics Péter és a Danubia Zenekar.
MŰSOR:
Manuel de Falla: Bűvös szerelem – Rituális tűztánc
Felix Mendessohn-Bartholdy: d-moll trió – III. tétel, Scherzo
Johannes Brahms: g-moll zongoranégyes – IV. tétel, Rondo alla zingarese
Ernst Bloch: Nigun
Szergej Prokofjev: Fuvolaszonáta – II. tétel, Scherzo
Szüts Apor: Tango á la „grotesque”
Jean-Philippe Rameau: Boreádok – Kontratánc és Rondo
Jean-Philippe Rameau: Platée – Vihar
Ligeti György: Musica Ricercata No.7.
Alexander Rosenblatt: Carmen-fantázia
Rémi Durupt – a 2021. évi Doráti Nemzetközi Karmesterverseny győztesének vezényletével
Ezúttal Brahms derűs portréját rajzolja meg a BFZ: két nagyszabású szerzeményt ad elő egy-egy magyar tánccal felvezetve.
Bogányi Gergely rendhagyó Chopin-koncertjei a Zeneakadémián, amelyeken egyrészt saját műsort játszik, másrészt a közönség Chopin-kívánságait teljesíti.
Házigazdák: Bolla Milán és Bősze Ádám
Minden út Rómába vezet. Róma sem egy nap alatt épült. Rómát látni és meghalni. Rómában tégy úgy, mint a rómaiak. Róma a világ köldöke. A várost említő szólások és közmondások bősége jelzi: a hajdani birodalom középpontja az ókortól napjainkig izgalomban tartotta és tartja a földkerekség utazóit. Az Európai Hidak 2023-ban Budapestet az örök várossal köti össze, és ahogy ezen a fesztiválon szokás, a műsorban a két helyszínt, a két kultúrát képviselő alkotók és előadók adnak találkát egymásnak.
MŰSOR:
BARTÓK: Kontrasztok, BB 116
GRIEG: a-moll zongoraverseny, op. 16
BEETHOVEN: 3. (Esz-dúr) szimfónia „Eroica”, op. 55
Közreműködik: Várjon Dénes zongora, Keller András hegedű, Klenyán Csaba klarinét
Concerto Budapest
Vezényel: Keller András
A diótörőt nem kell bemutatni, ezt a változatot azonban először hallhatják színpadon. A zene a megszokott, a történetet azonban az egyik legolvasottabb magyar író, Cserna-Szabó András öntötte egészen új formába. A zeneszámok között nagy magyar színészek előadásában élvezhetjük az eredeti történet mai parafrázisát, amely felnőttekhez legalább annyira szól, mint a szokásos gyerekközönséghez.
A kizárólag bécsi klasszikus remekműveket kínáló Ferencsik bérlet második estjének műsora maga is kompozíció: mindkét rész nyitányból, hangversenyáriából és szimfóniából áll, csak míg a szünet előtt a nyitány szerzője Mozart és a szimfóniáé Haydn, addig ez a szünet után fordítva van. (A hangversenyária mindkét részben Mozart műve.)
ÚJÉV AZ OPERAHÁZBAN
Koncert
MŰSOR:
MOZART: Esz-dúr zongoraötös K. 452
BEETHOVEN: 5. (D-dúr) zongoratrió, op. 70 no. 1 („Szellem”)
MESSIAEN: Kvartett az idők végezetére
Közreműködik: Lucas Debargue zongora, Keller András hegedű, Fenyő László cselló, Klenyán Csaba klarinét, Horváth Béla oboa, Mohai Bálint fagott, Tóth Bálint kürt
A kisgyermekes családok körében mára jól ismert a Miskolci Szimfonikus Zenekar Ciróka Babakoncertje. A karonülő, totyogó és világfelfedező babáknak megálmodott sorozat Miskolc legnépszerűbb kulturális családi programjává nőtte ki magát. Hogy mi a titkunk azon kívül, hogy szeretjük a gyerekeket? Erről mesél a koncertek megalkotója, forgatókönyvíró, műsorvezetője: Bukáné Kaskötő Marietta.
Vashegyi György a hazai historikus előadópraxis meghatározó alakja, a két szólista, Kelemen Barnabás és Kokas Katalin a magyar vonóstársadalom ünnepelt művész-személyiségei.
MŰSOR:
BEETHOVEN: Egmont-nyitány, op. 84
BEETHOVEN: 4. (G-dúr) zongoraverseny, op. 58
CSAJKOVSZKIJ: 5. szimfónia, op. 64
Nyikolaj Luganszkij zongora
Vezényel: Keller András
A hétfői „Cathedral Organ Concerts” az egyetlen hangversenysorozat a Szent István Bazilikában, amelyen a Bazilika világhírű műemlék Angster-orgonáját hallhatják a hangversenyek látogatói.
Egy dal, amely szavak nélkül a legkifejezőbb. Egy zongoraverseny, amely visszahozta szerzőjét a mély depresszióból. Egy szimfónia, amely végleg feledtet egy megsemmisítő kudarcot. Rachmaninov művei keletkezésük történetét tekintve is izgalmasak, a korabeli kritikusok szerint szentimentálisak és nosztalgikusak, mi mégis azért szeretjük hallgatni őket, mert gyönyörűek!
Egy nappal szenteste előtt Vashegyi György vezényletével a Nemzeti Énekkar és a kamarazenekarrá átalakuló Nemzeti Filharmonikus Zenekar kiváló szólisták közreműködésével olyan Bach-műveket játszik, amelyek az időszakhoz kapcsolódnak.
MŰSOR:
CSAJKOVSZKIJ: Meditáció (A Souvenir d’un lieu cher-ből), op. 42
CSAJKOVSZKIJ: D-dúr hegedűverseny, op. 35
CSAJKOVSZKIJ: Hattyúk tava szvit, op. 20a
CSAJKOVSZKIJ: Diótörő szvit, op. 71a
Baráti Kristóf hegedű
Vezényel: Keller András
Történelmünk egyik legtragikusabb napjára, az aradi vértanuk kivégzésének évfordulójára emlékezünk műsorunk első számával. A kivégzett hősök emlékére komponálta Liszt Funérailles, magyarul Temetés című nagyszerű zongoraművét. Bartók első Hegedűversenye fiatalkori műve, egy beteljesületlen szerelem zenében megörökített emléke. Mahler 1901-ben komponálta V. szimfóniáját, amely örömök, csalódások, betegség és sok más megrázó élmény között csapongó romantikus lelkiállapotának lenyomata.
Barokk kuriózumok, felfedezésre váró szerzők, nagy hősök, frappáns tételek, ária, versenymű és persze barokk gesztika – fél tucat zenei ritkaság szólal meg a BFZ karácsony előtti régizenei koncertjén.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!