Kulturinfo Jegyiroda | 1161 Budapest, Rákosi út 110. | Telefon: +36 1 402 00 63 | Mobil:+36 70 940 1677 | Facebook Google+ Twitter Addthis

Program


Keleti varázs

Keleti varázs

Kétpólusú, homlokegyenest eltérő hangulatokból építkező koncertet kínálunk Keleti varázs c. estünk keretében.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2017. szeptember 26. kedd, 19:30

Az első részben Johannes Brahms 1878-ban befejezett, a kor nagy hegedűművésze, Joachim József részére íródott D-dúr, Op.77-es hegedűversenyét, melyet mint a hangszerre komponált négy nagy német versenymű egyikét tartanak számon Beethoven, Max Bruch és Mendelssohn hasonló munkái mellett. Noha sok vita övezte az alkotást, Henryk Wieniawsky egyszerűen játszhatatlannak ítélte, Pablo de Sarasate pedig kerek perec vissza is utasította, mondván, nem akar perceket állni tétlenül a színpadon hegedűvel a kezében csak azért, hogy hallgassa az adagio főtémáját az oboán, napjainkra alapvetően változott meg a mű megítélése. Brahms darabja ugyanis nem a csillogó virtuozitással a közönséget lehengerlő és a szólistát rivaldafénybe állító zenei sportteljesítmények egyike, ellenkezőleg: nagyon magas szintű zenei közlés, őszinte mély vallomás a hegedűről,a szólista és zenekar szinte partneri viszonyáról, melyben a technikai nehézségek, ha vannak is, kizárólag ezt a magaslatot célozzák. Az érzékeny, soksíkú, a hangszer egészét bejátszó dallamvezetés, az első tétel végének szinte földön túli nyugodt felívelése, megejtő finomsággal megfogott, mind nagyobb távlatokat feltáró megragadó éneklése a hegedű lelkéhez visz bennünket közel. A záró tétel rondo formájában koncentrálódó erő és dinamizmus ugyanakkor a hangszer karakteres arcát mutatja meg.

Brahms D-dúr hegedűversenyét jól eljátszani a maga finom, érzékeny teljességében nem megy mindenkinek, önmagában a technikai tudás nem elég. Külön szerencsénk, hogy az est értő karmestere, Kovács László mellett szólistánk Oláh Vilmos, mondhatjuk: korunk Joachim Józsefe, akinek ugyancsak hegedűversenyt komponált ezúttal egy amerikai zeneszerző, Eric Funk. Különlegesnek ígérkezik Brahms és Oláh Vilmos találkozása, hiszen Vilmos maga is, szinte a "brahms-i D-dúr"  szellemében nyilatkozta egy alkalommal: "Nem hegedülni, hanem énekelni próbálok a hangszeren".

A hangverseny második  részében Hacsaturján emlékezetes Spartacus című,1954-ben komponált balettzenéjéből, illetve az abból formált szvitsorozat első és második részéből válogat Kovács László. Dirigensünknek nagy visszatérés ez, hiszen húszas éveiben, pályafutása elején rögzített első lemezfelvétele épp a Spartacus-szvitekből készült. "A brahms-i kultúr-intellektus után következzék egy igazi vadember - imádom ! " - foglalta össze e sorok írójának estünk karmestere a Keleti varázs c. program dramaturgiájának és Hacsaturján iránti rajongásának lényegét. Elementáris örmény őserő, szimfonikus és népzenei elemek vad keveredése, eredeti, váratlan harmóniamenetek, féktelen energiák, olykor igazi nagyzenekari tűz tombolnak majd a színpadon. Az eredeti balettzene még születése évében, 1954-ben megkapta a Lenin-rendet, s köszönhetően többek között Igor Mojszejev koreográfiájának, napjainkra a Spartacust - beleértve a négy zenekari szvitet is - mint az egyik legismertebb Hacsaturján-opuszt tarthatjuk számon.

Két pólus - két  zenei világ, két karakteres, egészen eltérő jellegű élmény hangversenyünk két félidejében. Ez a különbözőség maga  is remek intellektuális élmény Brahms-tól Hacsaturjánig ívelő, különleges hangversenyünkön.

Közreműködik: Oláh Vilmos – hegedű, Kodály Filharmonikusok Debrecen
Vezényel: Kovács László

Jegyár: 2500 Ft, 1800 Ft

Ajánlatunk


Molnár Ferenc vígjátéka egy furcsa szerelmi négyszög története ironikus, szívfacsaró mese.

Az eutanázia kérdése az ókor óta foglalkoztatja a közvéleményt. Szókratész, Platón és Seneca is támogatta, de az orvostudomány megalapítója, Hippokratész például ellenezte. A kérdés, van-e joga az embernek beavatkozni saját halálának folyamatába, ma is heves vitákat vált ki.

Ajánló


Az ezeregy éjszaka az egyik legismertebb és legcsodálatosabb mese az egész világirodalomban. Páratlanul gazdag és színes történet szerelemről, hűségről, örök…

Pohl Mihály és Erős Attila 2024-ben ünnepli 70. születésnapját. A két legendás zenész zenekara ünnepi nagykoncertet ad április 6-án az…

Az István, a király egy családi viszály története: Géza fejedelem halála után fia örökölné a hatalmat, de a hagyományokra hivatkozva…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!